Chcesz wiedzieć czym jest coraz bardziej popularny sketchnoting, czyli notatki wizualne? Wciąż napotykasz w sieci wzmianki o notatkach wizualnych, ale nie jesteś pewnien co to jest? Świetnie trafiłeś! Od kilku lat zajmuję się profesjonalnie notatkami wizualnymi, inaczej zwanymi sketchnotkami i wiele mogę na ten temat powiedzieć!
Sketchnoting, czyli tworzenie notatek wizualnych to część wyślenia wizualnego, czyli takiego przedstawiania treści, które uruchamia nasz mózg poprzez połączenie tekstu, rysunków, struktury i innych elementów wizualnych, co powoduje, że informacja jest efektywnie przyswojona i zapamiętana przez czytelnika..
W gruncie rzeczy to prosta i naturalna dla nas technika, dostępna dla każdego i nie wymagająca umiejętności rysunkowych, mimo obaw wielu osób, serio! Niektórzy nawet twierdzą, że umiejętności rysunkowe przeszkadzają, bo mózg szybciej i łatwiej przyswaja proste i schematyczne obrazy, bez zbyt wielu szczegółów. Dlatego nie bójcie się próbować i rysować prostymi kształtami, zachęcam Was do tego między innymi na kursach Myślenia Wizualnego 🙂
Twórz notatki wizualne dla siebie!
Jestem ogromnym zwolennikiem tworzenia samemu notatek wizualnych – dla siebie, w pracy, z dziećmi. Możesz tworzyć notatki wizualne tylko dla siebie w formie na przykład pamiętnika czy travel journala (pamiętnika z podróży), nikt nie musi Twoich prac widzieć, ale dla Ciebie będą przyjemnością, treningiem uważności, a potem fantastyczną pamiątką. Po prostu weź czystą kartkę lub notes / bullet journal, chwyć za długopis/ołówek/cieńkopis/pisak i zacznij swobodnie i bez stresu.
Twórz notatki wizualne aby przyswajać wiedzę!
Zachęcam również do tworzenia własnych notatek wizualnych aby wspomóc Twoją naukę. Jeśli słuchasz interesującego webinaru, jesteś na konferencji, bierzesz udział w spotkaniu firmowym – nie bój się sięgnąć po notes i fajny cieńkopis/pióro i notować oraz rysować treści. Nie zapisuj zdań, wrzucaj hasła i pojedyncze słowa i ozdabiaj je twoimi „bazgrołkami”, czyli prostymi rysunkami.
Takie „słuchanie i rysowanie” ogromnie ułatwia przyswajanie wiedzy, bo musisz rozumieć i syntetyzować temat, aby go w kilku obrazkach narysować. Dodatkowo dodanie elementów wizualnych, które są Twoje (te twoje bazgrołki) dodadzą notatce emocji, a już od jakiegoś czasu wiadomo, że emocje wzmacniają proces zapamiętywania i uczenia się. A na koniec bonus – tworzenie notatek wizualnych przynosi mnóstwo frajdy!!!
Jak stworzyć notatkę wizualną?
Sketch oznacza rysunek, a noting to notowanie. To właśnie kwintesencja sketch-notingu. Notujesz pojedyncze słowa i hasła, a do tego rysujesz, czyli dodajesz elementy wizualne. Oczywiście aby to uczynić słuchasz uważnie i przetwarzasz informacje, dzięki czemu jesteś mocno skoncentrowany/a na tu i teraz.
A w praktyce? Bierzesz kartkę papieru, nadajesz jej tytuł (najlepiej na środku, od góry), ewentualnie datę i inne elementy, potem wyznaczasz sobie w myślach ścieżkę, którą będziesz rysował/a (która będzie potem ścieżką czytania notatki), a następnie skupiasz się na „łapaniu najważniejszego”.
Sięgasz po narzędzia i działasz! Te narzędzia, oprócz narzędzi fizycznych: pisaków, pióra lub markera, to zasób elementów wizualnych: dymków, ramek, strzałek oraz ikonek – prostych symboli, które będą odzwierciedleniem danego znaczenia oraz kilka schematów, które oddają właśnie ścieżkę czytania czy hierarchię elementów.
Szkolenia ze sketchnotingu
Jeśli podoba Ci się idea sketchnotingu to zapraszam Cię na kursy:
Warsztat Myślenia Wizualnego: Odkryj Twojego Wewnętrznego Artystę – to kurs dla osób, które chcą się nauczyć podstaw sketchnotingu do użytku własnego, na przykład do prowadzenia bullet journal (pamiętnik rysunkowy), do notowania informacji podczas prywatnych szkoleń lub po prostu do lepszej wizualnej komunikacji, na przykład z własnymi dziećmi (np. rysowanie ustaleń i przypinanie na lodówkę 🙂
Wiedz, że sketchnoting jest idealny dla wszystkich edukatorów: nauczycieli, wykładowców, trenerów czy szkoleniowców. Dodaje do Twojej lekcji lub twojego wykładu / webinaru dodatkową korzyść w postaci zrozumiałych ilustracji lub ikonografik, pozwala Ci też lepiej przekazywać treści, bo sam musisz je w swojej głowie uprościć, aby przelać je na papier 🙂
Warsztat Myślenie Wizualne w Biznesie – to kurs przygotowany specjalnie dla pracowników przeróżnych instytucji biznesowych, który da Ci narzędzia do lepszej komunikacji wizualnej w różnych zakresach czynności biznesowych w firmie, takich jak: opis projektu, produktu lub usługi (dla działów sprzedażowych bądź managerów produktu), przedstawienie instrukcji lub zaleceń (dla działów obsługi klienta, działów HR), przedstawienie strategii firmy, zmian w firmie, nowych procesów (szeroko pojęty management).
Jeśli jesteś zainteresowany sketchnotingiem wykonanym przeze mnie w Twojej firmie, zapraszam do wysłania zapytania o wycenę:
Zobacz więcej przykładów
TEDxWarsawWomen – notatki graficzne z wydarzenia
TEDxWarsawWomen to wydarzenie, które inspiruje, zaskakuje i łączy – a jubileuszowa edycja pod hasłem „ŁączyMY” jest tego kolejnym potwierdzeniem. 22 […]
Konferencja CARE 2024 – rysowanie na żywo
CARE to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych prawom zwierząt w Europie, organizowane przez stowarzyszenia Anima International oraz Otwarte Klatki. W […]
Mobility Week 2024 w Gdyni – wizualizacja wydarzenia
Mobility Week to coroczny event, który odbywa się w wielu europejskich miastach już od 2002 roku. W dużym skrócie, to […]
4 komentarze “Czym jest sketchnoting czyli notatki wizualne w praktyce”